3 powody, dla których konsultujemy wędzidełko i rozważamy frenotomię
Pewnie zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze przyczyny podcięcia wędzidełka? Wiele przyczyn jest ze sobą mocno skorelowanych. Wyodrębnię jednak 3 najpopularniejsze.
- Zaburzenia artykulacji. Język nie jest w stanie wykonać pewnych ruchów językiem, nie jest w stanie normatywnie wziąć udział w artykulacji, dlatego przyglądamy się wędzidełku.
- Wady zgryzu. Mocno korelują także z zaburzeniami artykulacji, wąskim podniebieniem, zaburzoną pozycją spoczynkową języka i zaburzonymi funkcjami. Coraz częściej rozważa się zabieg ankyloglosji w trakcie leczenia ortodontycznego, aby zapobiec późniejszym powrotom do nieprawidłowego zgryzu.
- Zaburzenia miofunkcjonalne, zaburzenia pracy traktu ustno-twarzowego. Rozważamy możliwość wykonania zabiegu frenotomii także w chwili, kiedy ankyloglosja powoduje zaburzenia w pracy mięśni (np. zbyt duże napięcia) oraz funkcji (np. zaburzenia połykania).
Ciekawa jestem, jaka jest u Was najczęstsza przyczyna diagnozowania ankyloglosji. Któraś z powyższych czy jakieś dodatkowe? Daj mi koniecznie znać w komentarzu. Ja w komentarzu zdradzę Ci, jak to jest u mnie w gabinecie.
Jeśli chcesz zajrzeć na moje terapie i zobaczyć, jak sobie radzę z wędzidełkami
i ankyloglosją, to zapraszam Cię na darmowy webinar.
Kliknij w grafikę, aby bezpłatnie się zapisać i odebrać darmowy prezent za zapis!

JAKIE PREZENTY NA CIEBIE CZEKAJĄ?
- PRZY ZAPISIE – Case Study pacjenta, czyli mini e-book ze studium przypadku
- DLA UCZESTNIKÓW NA ŻYWO – zaświadczenie i checklista Wyznaczniki “dobrego” wędzidełka
- PO WEBINARZE – powtórka i PDF Frenotomia – jakie są zalecenia?
Jedna odpowiedź
Najczęściej rodzice zgłaszają się z pierwszą przyczyną, a diagnoza ujawnia pozostałe dwie przyczyna i inne objawy 🙂