5 zasad szybszego wywoływania głosek, o których nie miałaś pojęcia

5 zasad szybszego wywoływania głosek, o których nie miała pojęcia 🤔

Wydrukuj ten post, aby zachować na później!

  1. Jeśli masz do wyboru wywoływać lub korygować, postaw na korygowanie. Nieprawidłowe wzorce ruchowe Twojego pacjenta nie są Twoim sprzymierzeńcem, a decydując się na wywoływanie masz 90% gwarancję klapy. Szybsze wywoływanie to przemyślane wybory.
  2. Naginaj zasady. Lepiej się uczepić sylaby, która wyszła, niż na siłę powtarzać cały paradygmat sylab. Szybsze wywoływanie to wykorzystywanie dobrych okazji.
  3. Zmieniaj zdanie, jeśli liczysz na sukces. Szybsze wywoływanie to zmiana głoski na inną, jeśli ta nie wychodzi.
  4. Po wywołaniu głoski w sylabach, od razu przejdź do nagłosu, śródgłosu i wygłosu. Będziesz mieć bogaty materiał językowy i – podobnie jak przy zasadzie 2 i 3 – szybciej dowiesz się, która pozycja wychodzi lepiej i skupisz się na sukcesie dziecka, zamiast klepać wyrazy wg skostniałego schematu. Szybsze wywoływanie to budowanie na zasobach.
  5. Ta zasada to hardcore dla zaawansowanych, więc jeśli jesteś zaawansowany to na pewno skorzystasz. 

Możesz wywoływać kilka głosek na raz pod warunkiem, że 1) Pacjent jest idealnie zbadany i nie masz ani krzty wątpliwości. Znasz go bardzo dobrze, intuicja jest Twoim przyjacielem. Ja najczęściej wywołuję w parach dźwięczna-bezdźwięczna pod warunkiem, że 2) nie mamy problemu z bezdźwięcznością, oprócz tego wywołuję głoskę, której mechanizm jest skrajnie różny od tej pierwszej, pod warunkiem, że słuch fonemowy i możliwości realizacyjne są w normie: Przykłady:

sz-ż + ś

ś-ź + k

W ten sposób bardzo szybko zamykam budowanie podsystemu fonetyczny-fologicznego.

Jestem pewna, że o 4 z tych wskazówek nie miałaś pojęcia, mało kto je stosuje, ale okazują się fenomenalnie skuteczne, kiedy stosujemy je odpowiednio.

Muszę Cię jednak ostrzec! To nie jest tak, że sukces stosowania tych rad (bezwzględnego stosowania…) jest pisany każdemu, bo jeśli już na drugim spotkaniu zaczniesz wywoływać 3 głoski na raz, a nie zauważysz hipotonii mięśniowej języka, warg, policzków, ankyloglosji i zmienionego toru oddychania, to efekt stosowania tych rad będzie przeciwny do zamierzonego.

O tym jak mądrze wywoływać głoski uczę w kursie 7 fundamentów dobrej wymowy. Na kursie dowiesz się, jakie ćwiczenia stosuję, aby szybko poprawiać funkcje i sprawnie korygować głoski.

Już ponad 350 osób dołączyło w dwóch edycjach do tego kursu, właśnie zaczynamy zapisy do edycji 3. Sprawdź, czy są jeszcze miejsca!

KLIKNIJ>>

Podziel się artykułem z innymi osobami

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis na newsletter

Mam dla Ciebie specjalne materiały i promocje

Zapisz się do mojego Newslettera i otrzymaj darmowy ebook

    Umów się na wizytę