Ogromnie liczę, że sytuacja, z jaką się wszyscy zmagamy to tylko zły sen i wszystko odwróci się na nasza korzyść. Dlatego dalej chce realizować swój plan i swoją misję nauczycielską, aby każdy logopeda, który mnie obserwuje wykorzystując wskazówki z tego profilu (ale nie tylko stąd), mógł lepiej, szybciej, efektywniej pracować na co dzień, co przekłada się na jego osobiste zadowolenie z siebie i swojej pracy.

Dzisiaj mam dla Was krótkie, uproszczone podsumowanie dot. mięśnia okrężnego ust, który jest ważnym mięśniem mimicznym.
Mięsień okrężny ust składa się z dwóch części, brzeżnej i wargowej. Cześć brzeżna powoduje schowanie warg, cześć wargowa natomiast wywinięcie ich do zewnątrz.
Mięsień ten bierze czynny udział w artykulacji głosek, w budowaniu pozycji spoczynkowej warg, poprawnym oddychaniu, połykaniu, w stabilizowaniu łyżki w czasie jedzenia, kubka w czasie picia, piersi
w czasie ssania.
To właśnie on jest jednym z „popularniejszych” mięśni na terapii logopedycznej. Dlaczego?
Logopedzi trudzący się na co dzień seplenieniem, oddychaniem przez usta, zaburzeniami połykania, włączają w przebieg terapii same skuteczne ćwiczenia, aby mięsień ten podjął odpowiednią pracę, czyli zgodnie ze swoimi funkcjami.
Bo ten mięsień swoim odpowiednim napięciem bierze czynny udział w budowaniu pozycji spoczynkowej ust, w budowaniu podciśnienia w jamie ustnej w czasie połykania, w stabilizacji piersi, łyżeczki, kubka, także w artykulacji.
Tych funkcji jest mnóstwo i każda jest ważna.
Logopeda powinien znać skuteczne sposoby poprawiania jego napięcia, jeśli mięsień tego wymaga.
A niestety coraz częściej tak właśnie jest.
TERAZ PYTANIE DO CIEBIE? Czy znasz skuteczne ćwiczenia warg, które poprawiają funkcje mięśnia okrężnego?
Napisz w komentarzu odpowiedź, żebym wiedziała, co napisać w kolejnym poście. Może właśnie więcej ćwiczeń warg?
Czy jest taka potrzeba? Czekam na Twoją odpowiedź

#mięśnie #anatomia #anatomiadlalogopedy #logopeda #usta #wargi #mięsieńokrężnyust #miesienokreznyust