Czucie głębokie, inaczej propriocepcja – to jeden ze zmysłów, który odpowiednio zintegrowany z innymi w jeden spójny system pozwala dziecku odpowiednio przetwarzać bodźce dobiegające ze środowiska i z ciała, rozwijać się całościowo.
Czucie głębokie ma bezpośredni wpływ na rozwój funkcji oralnych, funkcji motorycznych, artykulacji, kinestezji artykulacyjnej, praksji oralnej, innych zmysłów.
Problem z zaburzeniami czucia głębokiego jest bardzo często uciążliwy w terapii, dlaczego?
- Po pierwsze znamy pojęcie czucia głębokiego, ale rzadko potrafimy rozpoznać wszystkie konsekwencje jego zaburzenia, a przede wszystkim problem z koncentracją uwagi.
- Po drugie zaburzenie propriocepcji często łączy się z innymi problemami – rozwojowymi czy obniżonym napięciem mięśniowym, co znacznie opóźnia efekty w terapii.
Jakie wnioski ? Stale powinniśmy rozszerzać swoją wiedzę na temat SI, zwłaszcza dzięki rozmowom z terapeutami i literaturze uzupełniającej wiedzę o SI.
Źródła wiedzy o SI
PAKIET DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
– “Strategie sensoryczne w jedzeniu i mówieniu” wyd. Harmonia
– “Sensoryczne niemowlę” wyd. Mamania
– “Dziecko a integracja sensoryczna” wyd. Harmonia
– “Integracja sensoryczna a zaburzenia uczenia się” wyd. Harmonia
KSIĄŻKI UZUPEŁNIAJĄCE
– “Integracja sensoryczna. Odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycieli. Formularze, listy kontrolne i praktyczne narzędzia dla nauczycieli i rodziców” wyd. Harmonia
– “TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ – zeszyt 2. Strategia terapeutyczna i ćwiczenia stymulujące układy: słuchowy, wzrokowy, węchu i smaku oraz terapia światłem i kolorami” wyd. Harmonia
– “Integracja sensoryczna w autyzmie” wyd. Harmonia”
– “Książka SELF-REG/ samoregulacja” wyd. Mamania
– “Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka. Podstawy neurofizjologiczne” wyd. Harmonia
– “Integracja sensoryczna na co dzień” wyd. PZWL
– “Rozwój mowy dziecka w świetle integracji sensorycznej” wyd. Continuo
ĆWICZENIA I ZABAWY SI
– “101 ćwiczeń, gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”
– “TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ – zeszyt 1. Ćwiczenia usprawniające bazowe układy zmysłowe i korygujące zaburzenia planowania motorycznego” wyd. Harmonia
A czy Ty, Logopedo, masz już którąś z tych książek? Którą polecisz początkującym?