Badanie przesiewowe, czym się różni od szczegółowego?
Z jednej strony badanie przesiewowe wydaje się prostsze, bo daje z założenia margines błędu, zawsze możesz dookreślić wyniki kolejnymi próbami przy okazji następnego spotkania z dzieckiem. Z drugiej strony – jeśli wybierzesz nieadekwatne sposoby badania, badanie przesiewowe może się zakończyć totalnym fiasko: poświęciłaś czas na badanie, ale nie masz cennych informacji. W praktyce oznacza to, że poświęciłaś, np. 30 minut swojego etatu na przebadanie. Mnożąc ten czas przez ilość sytuacji, może się okazać, że musisz się w pracy wyspowiadać z tego, dlaczego “zmarnowałaś” x godzin na badania, a nie masz jeszcze wyników? Czas ucieka, dzieci trzeba brać na terapię, zamiast przeciągać wrzesień aż do grudnia.
Pomyślałam, że warto napisać kilka słów na temat badań, żeby łatwiej było uniknąć takiej sytuacji.

3 podstawowe cechy badania przesiewowego to: szybkie, efektywne i dokładne. Co to znaczy:
- szybkie – w jak najkrótszym czasie ma dać maksimum wiedzy
- efektywne – po kilku próbach badawczych potrafimy określić, czy pacjent potrzebuje dokładniejszej diagnostyki i terapii
- dokładne – próby diagnostyczne dobrane w taki sposób, aby całe badanie można było uznać za efektywne.
Każda próba powinna być dobrze przemyślana, a Ty musisz mieć pewność, że zakończysz ją uzyskaniem odpowiedzi.
Badanie logopedyczne wymowy nie zawsze będzie obejmować pełną diagnozę – choć starajmy się do tego dążyć. W placówkach edukacyjnych zwykle stawiamy na badanie przesiewowe i rozszerzamy jego zakres do badania szczegółowego w momencie, gdy dziecko kwalifikuje się na terapię.
W zakresie badania przesiewowego i szczegółowego wymowy badamy w gruncie rzeczy to samo, ale różną ilością prób i ich powtórzeń.
- Badając wymowę, badamy tak naprawdę 4 obszary: Budowę jamy ustnej, funkcje realizowane w jamie ustnej, sposób pracy mięśni oraz artykulację.
- Do każdego z tych obszarów dobieramy najlepsze próby – próba przesiewowa ma bowiem dać nam maksimum informacji w jak najkrótszym czasie, więc np. do badania połykania nie wybieramy próby z barwnikiem spożywczym.
- Badanie szczegółowe wymowy robimy zwykle wtedy, gdy mamy ponad 20 minut na dziecko, a tak zazwyczaj jest w prywatnych gabinetach.
Więcej na temat badania przesiewowego i szczegółowego – w szczególności – jak one dokładnie wyglądają z propozycją badania krok po kroku, znajdziesz w mojej książce “Język gotowy na głoski”, do kupienia pod tym LINKIEM. |
>> KUP KSIĄŻKĘ W PRZEDSPRZEDAŻY <<
“Język gotowy na głoski” to poradnik dla początkujących logopedów, w którym znajdziesz kompleksowe informacje na temat pracy logopedy pod badania logopedycznego po wywoływanie głosek.

Jeśli brakuje Ci takiego kompletnego źródła informacji wraz z materiałami multimedialnymi, ta książka będzie świetnym rozwiązaniem dla Ciebie albo prezentem dla koleżanki 🙂 Możesz także zakupić na placówkę korzystając z faktury z odroczonym terminem płatności 🙂
Jeśli masz pytania o książkę, pisz śmiało poniżej w komentarzu, chętnie odpowiem.