Kto ocenia migdałki?
COŚ, CO NIE PRZESZKADZA, DOPÓKI NIE PRZESZKADZA
Migdałki stanowią fragment pierścienia chłonnego Waldeyer’a. Należą do fragmentu układu limfatycznego położone są na granicy układu pokarmowego i oddechowego. Służą ochronie organizmu przed infekcjami.
Migdałki, spełniające swoje funkcje w sprzyjających warunkach, działają niezauważalnie. Migdałki to coś, co nie przeszkadza, dopóki nie przeszkadza. Kiedy zmieniają się warunki funkcjonowania organizmu – czyli zmienia się sposób poboru powietrza – migdałki intensyfikują swoje działania, ostatecznie są nadmiernie obciążone.
Zmiana sposobu oddychania i powiększenie migdałków znacznie pogarsza jakość oddychania. Wszystkie niepożądane objawy stają się w tym momencie ewidentne, stają się zauważalne i zaczynają przeszkadzać.
CO SIĘ DZIAŁO 30 LAT TEMU Z MIGDAŁKAMI?
Pamiętam moment z mojego dzieciństwa, w którym dowiedziałam się, że moja siostra przeszła w zabieg WYCIĘCIA migdałków (tonsillektomia) gardłowych. Wszyscy byli zdziwieni, że… nic to nie dało, stan zdrowotny się nie poprawił.
Tonsillektomia, czyli wycinanie migdałków gardłowych było zalecane 30 lat temu. Po wycięciu tego, co powiększało się w czasie infekcji i zaczynało przeszkadzać w oddychaniu, otworzyło puszkę pandory. Medycyna szybko zrewidowała te zalecenia i ustalono nowy standard postępowania – migdałki gardłowe podcinamy (tonsillotomia) lub stosujemy leczenie zachowawcze.
Masz pacjentów z problemami z oddychaniem? Twoja terapia stoi w miejscu, bo zamiast zająć się seplenieniem, musisz najpierw popracować nad oddychaniem? Mam na to sposób!
Wskakuj na pokład webinaru !
Korzyści dołączenia 👇👇👇
1. Logopedyczna ocena migdałków, nosa, sposobu oddychania. 2. Wzór prośby o konsultację do laryngologa. 3. Wskazówki do pracy nad nosowaniem i nieprawidłowym torem oddychania.
4. Promocyjna do 5.12. włącznie.
KLIKNIJ, aby dołączyć do ukrytego webinaru: TU.
JAK MIGDAŁKI POWIĘKSZAJĄ SIĘ DZISIAJ?
Z naszych obserwacji klinicznej można by powiedzieć, że… częściej. Ale niezaprzeczalnie będzie to wynikać z rozwoju medycyny i świadomej diagnostyki, także w logopedii.
Zwracamy uwagę na migdałki, prawda? A w razie niepewności i w celu poszerzenia diagnostyki odsyłamy na kontrolę laryngologiczną.
Szukasz sprawdzonych wzorów próśb o konsultację laryngologiczną (i nie tylko)?
Kup PKIET 21 DOKUMENTÓW i nie trwać czasu na coś, co możesz wydrukować.
Poniżej znajdziesz linki, które mogą Cię zainteresować:
- Układ chłonny gardła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/1154,uklad-chlonny-gardla-ogolna-charakterystyka.html
- Czy alergia może być przyczyną przerostu migdałków?
http://www.czytelniamedyczna.pl/5236,czy-alergia-moze-byc-przyczyna-przerostu-migdalkow.html
- Czy przerost migdałków ma wpływ na zaburzenia mowy u dzieci?
http://www.newmedicine.pl/wp-content/uploads/2019/04/newmed_2018_129-134.pdf
Jeśli wyniosłeś wartość z tego wpisu, zostaw pod spodem komentarz i udostępnij treść dalej!