To jedno z ważniejszych pytań logopedy. Bardzo ważnych pytań.
Chcesz poznać moje zdanie na ten temat?
Przeczytaj do końca!
Często radzicie się mnie, co mówić rodzicom, którzy pytają czy można podciąć migdałki i wędzidełko języka podczas jednego zabiegu. Nie do końca wiecie co odpowiedzieć. Na myśl przychodzi dość racjonalny argument – robiąc za jednym razem, będzie szybciej i “z głowy”.
No to powiem Ci, że ja…

…odradzam.
Na ogół.
Przy oczywistych plusach, jakie niewątpliwie istnieją, jest kilka minusów.
Jednym z nich jest fakt, że bardzo często podcinanie i wycinanie migdałków jest łączone
w jeden zabieg (adenotonsillotomia) i wykonywane bez przygotowania jamy ustnej pacjenta. Inaczej jest z frenotomią – przygotowanie jest bardzo ważne i trwa czasem nawet 6-8 tygodni.
Drugi powód jest bardziej techniczny – nam logopedom zależy na dogłębnej analizie przypadku dziecka przed przystąpieniem do zabiegu – starannie się do niego przygotowujemy, wybieramy operatora, który będzie miał świadomość nieprawidłowości w budowie wędzidełka i doświadczenie w badaniu palpacyjnym. Moje doświadczenie pokazuje mi, że częściej dotyczy to chirurgów twarzowo-szczękowych i stomatologów, niż laryngologów.
Podsumowując, dobrze jest mieć wpływ na to, czy nasz pacjent jest dobrze przygotowany do zabiegu. Żeby z anteriora nie zrobić posteriora ;))
Uff.. dość skomplikowany ten temat – wędzidełka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda naprawdę wygląda przygotowywanie pacjentów do zabiegu frenotomii krok po kroku od A do Z, to koniecznie sprawdź TEN KURS, dzięki któremu znajdziesz odpowiedź na wszystkie Twoje wątpliwości
Dołącz już teraz, skorzystaj z przedpremierowej ceny kursu “Wędzidełka krok po kroku. Od diagnozy do terapii”. Szczegóły znajdziesz TU.
Do następnego!
Marta