
Czy nieprawidłowe połykanie zawsze powoduje wadę wymowy? Pewnie zadajesz sobie czasem to pytanie. Masz szczęście, bo dziś na nie odpowiem!
Rozważmy dwa przykłady.
W pierwszym – pacjent połyka międzyzębowo. Jak będzie artykułować? Z dużym prawdopodobieństwem międzyzębowo. Taka konsekwencja będzie bardzo możliwa i rzadziej się zdarza inaczej, choć jest to oczywiście możliwe i najczęściej dokładnej oceny dokonujemy w badaniu logopedycznym.
W drugim przykładzie – pacjent połyka asymetrycznie/bocznie/z językiem skierowanym do bocznych zębów. Jak będzie artykułować? Zapewne często kierując język bocznie w to samo miejsce i bardzo możliwe, że będzie to widoczne także w zgryzie.
Ale nie nazwiemy tego jakąś określoną wadą wymowy, nie jest to międzyzębówka, ani seplenienie boczne. Tu spojrzymy szerzej i nazwiemy ten sposób artykułowania po prostu zaburzeniem artykulacji.
Wynika z tego jedno – czasem będzie tak, że nieprawidłowe połykanie w jakimś stopniu przyczyni się do wady wymowy (razem z innymi objawami), a czasem po prostu dojdzie do zaburzenia artykulacji i nie mamy międzyzębówki, nosowania itd. Najważniejsza jest ocena w czasie badania.
Ale to są tylko przykłady, bo życie życiem. Wyobraź sobie, że mam nagrany filmik, na którym dorosła osoba sepleni międzyzębowo jednostronnie – czyli język wychodzi między zęby na wysokości czwórek/piątek. Filmik i omówienie przyczyn zostawiam na wydarzenie, które dla Was szykuję
No dobrze, ale czy zawsze jest tak, że nieprawidłowe połykanie to wpływa na wymowę? Zawsze wpływa, ale nie zawsze jest to słyszalne, więc nie zawsze podlega terapii. Wszystko sprowadza się do badania.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat BADANIA POŁYKANIA
? >>KLIKNIJ TU<<