Nieprawidłowe połykanie. Sprawdź dwa przykłady

Czy nieprawidłowe połykanie zawsze powoduje wadę wymowy? Pewnie zadajesz sobie czasem to pytanie. Masz szczęście, bo dziś na nie odpowiem!

Rozważmy dwa przykłady.

1️⃣ W pierwszym – pacjent połyka międzyzębowo. Jak będzie artykułować? Z dużym prawdopodobieństwem międzyzębowo. Taka konsekwencja będzie bardzo możliwa i rzadziej się zdarza inaczej, choć jest to oczywiście możliwe i najczęściej dokładnej oceny dokonujemy w badaniu logopedycznym.

2️⃣ W drugim przykładzie – pacjent połyka asymetrycznie/bocznie/z językiem skierowanym do bocznych zębów. Jak będzie artykułować? Zapewne często kierując język bocznie w to samo miejsce i bardzo możliwe, że będzie to widoczne także w zgryzie.

Ale nie nazwiemy tego jakąś określoną wadą wymowy, nie jest to międzyzębówka, ani seplenienie boczne. Tu spojrzymy szerzej i nazwiemy ten sposób artykułowania po prostu zaburzeniem artykulacji.

👉Wynika z tego jedno – czasem będzie tak, że nieprawidłowe połykanie w jakimś stopniu przyczyni się do wady wymowy (razem z innymi objawami), a czasem po prostu dojdzie do zaburzenia artykulacji i nie mamy międzyzębówki, nosowania itd. Najważniejsza jest ocena w czasie badania.

Ale to są tylko przykłady, bo życie życiem. Wyobraź sobie, że mam nagrany filmik, na którym dorosła osoba sepleni międzyzębowo jednostronnie 🙉 – czyli język wychodzi między zęby na wysokości czwórek/piątek. Filmik i omówienie przyczyn zostawiam na wydarzenie, które dla Was szykuję 😍

No dobrze, ale czy zawsze jest tak, że nieprawidłowe połykanie to wpływa na wymowę? Zawsze wpływa, ale nie zawsze jest to słyszalne, więc nie zawsze podlega terapii. Wszystko sprowadza się do badania.

👇 👇 👇

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ⭐BADANIA POŁYKANIA⭐? >>KLIKNIJ TU<<

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na Newsletter, aby dostawać więcej skutecznych treści:


  Podziel się artykułem z innymi osobami

  Facebook
  Twitter
  LinkedIn
  WhatsApp
  Email

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zapis na newsletter

  Mam dla Ciebie specjalne materiały i promocje

  Zapisz się do mojego Newslettera i otrzymaj darmowy ebook

   Umów się na wizytę