SPECJALIZACJA LOGOPEDY. OD STUDENTA DO WYMIATACZA

PYTANIE DO WAS: Czy jest jakiś jeden określony moment, w którym można powiedzieć: TAK, specjalizuję się w tym a tym?

MOJA ODPOWIEDŹ: Wtedy, kiedy zaczynasz “czuć” ten temat!

W rozwoju logopedy mogłabym wyróżnić kilka etapów.

✅ Przygotowawczy. Jestem studentem/ką logopedii, pochłaniam wiedzę jak gąbka, ale boję się, że sobie nie poradzę. Być może nie jestem zadowolona/y z moich studiów, dlatego szukam wiedzy na własną rękę.

✅ Zostałam/łem logopedką/logopedą. Masz już dyplom w ręce i szukasz pierwszego doświadczenia zawodowego. Wszystko jest dla Ciebie “nowe” i jeszcze czujesz się “niepewnie”. Uczysz się wszystkiego, co wpadnie Ci w ręce, bo nie jesteś pewien/pewna, co może Ci się przydać w przyszłości.

✅ Jestem logopedą od kilku lat. Zaczynasz zauważać, że aby poczuć się stabilnie, musisz znać podstawy pracy z dyslalią oraz z ORM. Masz w związku z tym dość rozległą wiedzę, ale nie do końca szczegółową. Zajmujesz się różnymi przypadkami, gdyż jeszcze nie wiesz, co lubisz robić w logopedii.

✅ Specjalizacji. Zaczyna Ci przeszkadzać “zawodowe niezdecydowanie”. Próbujesz pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin komplementarnych oraz spróbować swoich sił w szkoleniach specjalistycznych, aby odnaleźć się w natłoku wiedzy i doświadczeń. W końcu po jednym ze szkoleń dostajesz objawienia, że w zasadzie najwięcej terapii prowadzisz w zakresie …. (tu wpisz to, co najczęściej się u Ciebie powiela) i czujesz ulgę, bo w końcu wiesz, co chcesz robić w tej logopedii… (U mnie takim przełomem było szkolenie u dr Mariana).

✅Pewności siebie. Wiesz już, co Ci się zawodowo podoba, a co nie. Koncentrujesz się już prawie wyłącznie na obszarze, który podświadomie wybrałaś/łeś. Nie znaczy to oczywiście, że utraciłeś/łaś super moce z innych dziedzin logopedii, czasem będziesz też do nich wracać. Zwyczajnie odetchnąłeś/łaś z ulgą, że nie musisz już umieć wszystkiego, a pogłębianie umiejętności z “Twojej działki” sprawia Ci mnóstwo frajdy.

To takie moje przemyślenia z pracy w zawodzie. Pewnie, że nie każda droga będzie tak wyglądać, ale chciałam tym postem powiedzieć, że:

👉 Nie musisz wszystkiego wiedzieć od razu,
👉 Każdy logopeda przechodzi przez pewne etapy rozwoju zawodowego – jakiekolwiek by ich nie zdefiniować,
👉 Zaczynając nie musisz wiedzieć tego, co wie logopeda z ostatnich etapów
👉 Skup się na rozwijaniu swoich własnych celów i priorytetów
👉 Pamiętaj, że każdy z nas dąży do wskoczenia na ADEKWATNY DLA SIEBIE wyższy level !

Jak myślisz, na jakim etapie jesteś teraz? 😍 Jesteś początkującym czy wymiataczem w logopedii? 

Jeśli jesteś początkującą logopedką i ułożyć sobie w głowie to, co wiesz, zacznij od kursu “7 fundamentów dobrej wymowy”. Jest idealny na początek! W tym kursie przeprowadzam Cię przez zaplanowany proces, dzięki któremu świetnie poradzisz sobie z zaplanowaniem terapii, która doprowadzi Cię do efektu i sukcesu. Nie pominiesz żadnego kroku. Przestaniesz się bać, że coś zepsujesz, bo zaczniesz rozumieć, że działasz dobrze. Do tego kursu możesz dołączyć kiedy tylko chcesz!

Podziel się artykułem z innymi osobami

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis na newsletter

Mam dla Ciebie specjalne materiały i promocje

Zapisz się do mojego Newslettera i otrzymaj darmowy ebook

    Umów się na wizytę