Tydzień z Oddychaniem. Dzień 4. Diagnozy kontynuacja.

W mailu podesłałam Wam fajne narzędzie do zapisywania wyników badania, zaznaczając, że nie każdy może znać te próby i rzeczywiście tak było. Dostałam kilkanaście odpowiedzi, że nie znacie, jedna z Was napisała nawet “nie uczono mnie tego…”. Wiem, że nie – mnie także nie uczono. To zawsze był powód, dla którego dużo się uczę, a później przekazuję to dalej.

Zatem wróćmy do próby Gutzmana i próby Czermaka.

Na zdjęciu (grafiki z konsekwencjami oddychania torem ustnym), przykład nosowania otwartego i próba Czermaka. W czasie realizacji sylab ze spółgłoską zwartą, np. PA, TA podstawiamy nieogrzane lusterko pod nos pacjenta sprawdzając, czy ukaże się na nim para woda, czy też nie.

Para na lusterku w tej próbie oznacza, że w czasie realizacji głosek ustnych powietrze przedostaje się przez nos, co powoduje zmianę cechy “ustność” na “nosowość”.

Dzięki temu wiemy, czy pacjent nosuje. Możemy też dla pewności położyć palec na skrzydełku nosa, czy dłoń na głowie, dla sprawdzenia rezonansu w ciele (rezonans będzie odczuwalny tylko w czasie realizacji nosowe).

W dalszej kolejności przeszłabym do próby Gutmana, która przesiewowo pokazuje, jak się ma drożność nosa naszego pacjenta.

W czasie realizacji samogłosek “a” oraz “i” logopeda zaciska skrzydełko nosa pacjenta, jedno, później drugie – przy artykulacji obu samogłosek. Wsłuchuje się w zmiany barwy i obserwuje rezonans odczuwalny na skrzydełku nosa.

Więcej na temat Foniatrycznej oceny narządu mowy znajdziecie w artykule pod tym samym tytułem, tu:

https://www.czytelniamedyczna.pl/1289,foniatryczna-ocena-narzadu-mowy.html?fbclid=IwAR12EQAEVuKfr-O9Anuu1AMms6jv4FhCAfIOMSmeD9UMyFxzMKJS3d9lmCA

Zostaw komentarz: PRZECZYTANE, jeśli przeczytałaś/łeś i pamiętaj, że dziś o 18:30 dodaję kolejny post – tym razem o micie przepony 🙂 Będzie ciekawie – obiecuję! Mit przepony dotyczy Dnia nr 5!

A Newsletter dostaje PDF z opisem prób prosto na @!

Jutro terapia oddechowa i wyniki naszego wyzwania “Tydzień z Oddychaniem”. Bądźcie czujni 🙂

PS. O czym robimy kolejny Tydzień z…? 😉

Podziel się artykułem z innymi osobami

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapis na newsletter

Mam dla Ciebie specjalne materiały i promocje

Zapisz się do mojego Newslettera i otrzymaj darmowy ebook

    Umów się na wizytę